Projekt azonosító száma: EFOP-1.5.3-17-2017-00011
A kedvezményezett neve: Kiskunhalas Város Önkormányzata
Konzorciumi partnerek: Tompa Város Önkormányzata, Kisszállás Község Önkormányzata, Pirtó Község Önkormányzata, Harkakötöny Község Önkormányzata
A projekt címe: Humán szolgáltatások fejlesztése a kiskunhalasi járásban - Esélyteremtés a humán szolgáltatásokban
A szerződött támogatás összege: 483 280 308 Ft
A támogatás mértéke: 100 %
A projekt tényleges befejezési dátuma: 2022. 03. 26.
A projekt tartalmának bemutatása: A Kiskunhalas Város Önkormányzata vezette konzorcium 483 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósítja meg „Humán szolgáltatások fejlesztése a kiskunhalasi járásban - Esélyteremtés a humán szolgáltatásokban” című projektjét. A tevékenységek 2017. december 27. és 2022. március 26. közötti időben Kiskunhalason, Tompán, Kisszálláson, Harkakötönyben, Pirtón szervezett tevékenységekkel támogatják a járás lakosainak különféle szolgáltatásokhoz, akciókhoz. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg. Célja a társadalmi felzárkózás érdekében, a területi különbségek csökkentése, a minőségi humán közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása. Másik fő cél a helyi esélyegyenlőségi programokban feltárt problémák komplex, a helyi közösségekre és erőforrásokra alapuló kezelését célzó területi hatókörű fejlesztési programok megvalósításának támogatása.
Kiemelt célunk a kulturális- és társadalmi tőke, az egyéni és közösségi cselekvőképesség fejlesztése, amelynek eredményeképpen a projektbe kapcsolódott települések lakosai megismerik településük emberi, szellemi, tárgyi, környezet értékeit, tudatosulnak bennük saját személyes és szűkebb közösségük emberi, tudás- és képességbeli értékei és alkalmassá válnak a környezetükben és önmagukban rejlő erőforrások fejlesztési, fejlődési célú tudatos alkalmazására. A projekt széles körű összefogással valósul meg, a fő célcsoportok a települések esélyegyenlőségi programjaiban nevesített személyek, csoportok. A tevékenységek között munkanélküliek, gazdasági hátránnyal szenvedők képzésekkel, tanácsadásokkal, személyes mentorálással való ellátása, civil szervezetek és fiatalok részvételével zajló közösségfejlesztési tevékenységek, programok, kis közösségi kezdeményezések szerepelnek. A tag önkormányzatok a településen lévő szervezetekkel együtt tervezték meg a tevékenységeket. Kiskunhalason a Kiskunhalasi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, a Kiskunhalasi Ifjúsági Kerekasztal, a Kiskunhalasi Városi Diákönkormányzat programjainak egy része is a pályázat támogatásával kerül megvalósításra. A hátrányos helyzetűek támogatására korábbi években kialakított utcabizalmi hálózat a projekt keretében fejlesztésre, megújításra kerül. A kultúrák közötti párbeszéd céljával sor kerül roma kulturális napok, s roma-magyar táncház megszervezésére, s kiadásra kerül Ternyák Jenő képeivel a kiskunhalasi cigányváros 1960 körül című album is. A Tompán megvalósuló pilot programrészben 3 fő közfoglalkoztatott személyes és szakmai mentorálással való segítés eredményeképpen vidéki életformára alkalmassá tevő fejlesztő folyamatban vesz részt. A településeken aktív civil szervezetek bevonásával mindenhol kerültek megtervezésre olyan kis közösségi programok, események, amelyek a helyi lakosság társadalmi innovációjához, közösségi összetartozásához, a helyi identitás megerősítéséhez járulnak hozzá. A projekt alkalmas a hátrányos helyzetű csoportok munkára alkalmassá tevésére, s a helyi társadalom befogadó szemléletének kialakítására, közösségi értékek elmélyítésére, a fiatalok helyben tartására egyaránt.
Projekt azonosító száma: EFOP-3.9.2-17-2017-00004
A kedvezményezett neve: Kiskunhalas Város Önkormányzata
Konzorciumi partnerek: Tompa Város Önkormányzata, Kisszállás Község Önkormányzata, Pirtó Község Önkormányzata, Harkakötöny Község Önkormányzata
A projekt címe: Humán kapacitások fejlesztése a kiskunhalasi járásban
A szerződött támogatás összege: 500 000 000 Ft
A támogatás mértéke: 100 %
A projekt tényleges befejezési dátuma: 2022. 03. 26.
A projekt tartalmának bemutatása: A Kiskunhalas Város Önkormányzata vezette konzorcium 500 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósítja meg „Humán kapacitások fejlesztése a kiskunhalasi járásban” című projektjét. A tevékenységek 2017. december 27. és 2022. március 26. közötti időben Kiskunhalason, Tompán, Kisszálláson, Harkakötönyben, Pirtón szervezett tevékenységekkel igyekeznek a humán kapacitások területi egyenlőtlenségeit kiegyenlíteni. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg. Célja a humán közszolgáltatások területén jelentkező területi különbségek csökkentése, a humán közszolgáltatások minőségi javítása.
A projekt széles körű, iskolák, óvodák, civil szervezetek, közművelődési intézmények, könyvtárak, szociális szolgáltató intézmény becsatornázásával kerül lebonyolításra. Célja szerint hozzájárul többek között a humán közszolgáltatásokban dolgozók képzettségének javításához, a gyermekek és tanulók – kiemelten a hátrányos helyzetűek – közneveléshez, felsőoktatáshoz való hozzáféréséhez iskolán kívüli programok megvalósításához, személyiség és kompetenciafejlesztő tevékenységekhez, komplex óvodai szolgáltatásfejlesztéshez, az egész életen át tartó tanuláshoz, a társadalmi beilleszkedéshez, a személyes fejlődés és a foglalkoztatás szempontjából nélkülözhetetlen alapkompetenciák fejlesztéséhez. A projektmegvalósítás során az alábbi tevékenységek várhatók: továbbképzések a humán közszolgáltatási dolgozók részvételével, szemléletformáló akciók megvalósítása, tanulók részére pénzügyi tudatosság, fenntartható fejlődés, hétvégi és szünidei programok, tehetséggondozást, életpályaépítést, továbbtanulást segítő akciók. A projektben támogatják a hátrányos helyzetű tanulók nyelvvizsga szerződését, ösztöndíjrendszert alakítanak ki Kiskunhalason, Kisszálláson és Tompán. Az óvodai szolgáltatásfejlesztés az óvónők továbbképzésével, óvodások és szüleik számára szervezett programokkal, rendezvényekkel, szolgáltatásokkal valósul meg. A projekt hozzájárul a humán közszolgáltatások minőségi fejlesztéséhez, a hátrányos helyzetű tanulók közneveléshez, felsőoktatási rendszerhez való hozzáféréséhez, a kisgyermekkori nevelés hozzáférhetőségének javításához, a komplex óvodai szolgáltatásfejlesztéshez, az egész életen át tartó tanuláshoz, a foglalkoztatáshoz szükséges alapkompetenciák fejlesztéséhez. Sor kerül az iskolai-óvodai szociális segítő hálózat fejlesztésére is.
Projekt azonosító száma: KEOP-1.3.0/09-11-2013-0068
Környezet és Energia Operatív Program (KEOP)
A projekt az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg.
A projekt címe: „Pirtói Ivóvízminőség-javító Program”
A kedvezményezett neve: Pirtó Község Önkormányzata, 6414 Pirtó, Dózsa György út 19.
A szerződött támogatás összege: 182.599.782 Forint
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2015. 05.
Indul Pirtó legnagyobb beruházása
Aláírták a kivitelezővel a megállapodást, így indulhat Pirtó történetének eddigi legnagyobb beruházása, az ivóvízminőség-javító program. A 202 millió forintos összköltségű fejlesztés az egész községben megváltoztatja majd a víz minőségét. A munkálatokat a halasi székhelyű Vízépszolg ’94 Kft. fogja végezni.
Sorsdöntő pillanat ez számunkra – mondta a Pirtói községházán az aláírást követően Nagy Ferenc polgármester. – Szükség van a program elindítására, hogy egészséges vízhez jusson a lakosság és a vizünk megfeleljen az európai uniós, illetve a saját magunknak támasztott követelményeknek. A programot 2015 májusára szeretnénk befejezni. A beruházás teljes bekerülési költsége 202 millió forint. A Pirtói ivóvízminőség-javító projektre Pirtó község önkormányzata 182.599.782 forint támogatást kap az Európai Uniótól és a Magyar Államtól. A projekt az Európai Unió támogatásával a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg az Új Széchenyi terv keretében. - Az önerő is nagy megterhelést jelentene a községnek, így a Belügyminisztérium Önerő Alapjához adtunk be pályázatot, még nem kaptunk erről értesítést, de bízunk a sikerben – nyilatkozta a polgármester a költségekről. Varga István a Vízépszolg ’94 Kft. ügyvezetője arról adott tájékoztatást, hogy Pirtón az ammónia okozza a legnagyobb problémát, amit ki kell küszöbölni a beruházás során. A feladatok közé hálózat rekonstrukció és bővítés, valamint egy kút fúrása tartozik a biztonságos vízellátás érdekében. - Azt vállaltuk, hogy a szerződés aláírását követően szinte azonnal megkezdjük a kivitelezést. Az év végéig szeretnénk befejezni az érdemi munkát, és utána már csak a próbaüzem lesz hátra. A lakosságnak érdemi vízkimaradásra nem kell számítani és minimális zavarással próbáljuk megoldani a feladatot – mondta a kivitelező cég vezetője. - A kivitelezési engedély beszerzése még folyamatban van, de már van, amit e nélkül is el lehet kezdeni, így napokon belül megjelenhetnek Pirtón a munkások – nyilatkozta a Pirtói vízmű telepnél Belágyi Mihály a Kiskunhalasi Közös Önkormányzati Hivatal Pirtói kirendeltség vezetője. Minden utcában megfelelő minőségű víz lesz a program végére és van még egy óriási előnye a beruházásnak. Most fésűs rendszerű a vízellátás a községben, ez megszűnik és körvezetékek lesznek. A végpontokon most gyakran előfordul, hogy sárga a víz, ilyen már nem lesz a jövőben, mert nem lesznek végpontok és gyakorlatilag egy körvezeték lesz az egész település – fűzte hozzá Belágyi Mihály.